Se afișează postările cu eticheta Fenomene paranormale. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Fenomene paranormale. Afișați toate postările

joi, decembrie 8

Inca un OZN!

Un telescop NASA a surprins în apropiere de Mercur un obiect imens. Normal că fanii OZN-urilor s-au şi aruncat să explice ciudata apariţie ca fiind o navă extraterestră. "Nava", dacă este să dăm crezare teoriilor UFO-logiste, se pare că este cumva camuflată pentru că ea nu este vizibilă în mod normal, decât atunci când este lovită de, ceea ce pentru mine pare, un vânt solar. Dacă totuşi cineva ne vizitează sistemul nostru solar atunci nu cred că ţin să stabilească, primul contact, prea curând.
Mai jos un filmuleţ cu strania apariţie!

marți, august 2

OZN pe fundul marii Baltice

O echipă de cercetători în timp ce scanau cu un sonar fundul golfului Bothnia de la marea Baltică au descoperit la 100 de metri adâncime o ciudată formă discoidală dare aduce destul de mult cu un UFO/OZN din filmele SF. Ca mai toate ciudăţeniile, normal, fotografia este destul de neclară şi până la urmă ar putea fi orice, de la o formaţiune naturală până la un monumet gen Stonehenge. Şi cum echipa de cercetători se pare că nu are bani pentru investigaţii amănunţite misterul foarte posibil că va rămâne nedezlegat.

luni, august 23

Legenda călăreţului fără cap


Se spune că într-o noapte friguroasă de iarnă, un anume olandez a plecat dintr-o tavernă a orăşelului Tarrytown îndreptându-se spre casă. Potecuţa pe care o urma pentru a ajunge acasă trecea pe lângă un cimitir (normal). Acest cimitir se numea Sleepy Hollow şi acolo fusese îngropat un soldat Hesian fără cap.

Ce este un soldat hesian !? Ei bine articolul nu este despre asta şi nici eu nu ştiu prea multe amănunte dar puteţi oricând să citiţi pagina wikipedia care vorbeşte despre soldaţii heiseni AICI.

La miezul nopţii olandezul nostru se afla exact prin dreptul cimitirului. Era o noapte întunecată, fără lună, singura luminiţă care se putea zări era de la felinarul lui. Omul nostru era puţin agitat de faptul că trebuia să treacă pe lângă acel cimitir tocmai la miezul nopţii dar şi de zvonurile pe care le auzise la tavernă în legătură cu fantoma călăreţului fără cap. Tot încercând să îşi facă curaj, deodată zări o luminiţă ce venea din cimitir. Inima îi tresări şi puţin mai apoi, în faţa ochilor săi pierduţi de frică, o ceaţă se ridică dintr-un mormânt care nu avea nici un nume incrustat pe piatra funerară. Ceaţa luă forma unui cal cu un călăreţ fără cap. Olandezul scoase un strigăt de spaimă şi o luă la fugă. Calul cu al său călăreţ fără cap se îndrepta spre el în galop. Omul nostru se îndrepta cât de repede putea spre un podeţ. Auzise el că fantomele şi spiritele rele nu puteau trece o apă curgătoare. Dar până să ajungă la punte se împiedică prăbuşindu-se într-un nămete de zăpadă de pe marginea drumului. Fantoma trecu pe lângă el şi atunci putu să observe că purta o uniformă de comandant hesian. Olandezul mai stătu acolo un ceas bun până să se indrepte spre casă.
A doua zi povestea umbla prin tot orăşelul. Părerile localnicilor erau împărţite. Unii credeau că acel călăreţ fără cap bântuie noaptea în căutarea capului său, alţii erau de părere că acel comandant hesian s-a sculat din mormânt pentru a-şi conduce soldaţii în atacul asupra Chatterton Hill, neştiind că acesta a fost deja cucerit de britanici.
Oricare ar fi explicaţia, călăreţul fără cap continuă să fie o povete numai bună de spus lângă focul de tabără!