Se afișează postările cu eticheta Sarbatori. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Sarbatori. Afișați toate postările

vineri, decembrie 30

Superstitii de Anul Nou!



De anul nou fiecare român are pachetul lui de superstiţii care mai de care mai ciudată mai deşuetă sau mai împrumutată. Să trecem în revistă câteva:
1. Să îţi plăteşti toate datoriile pentru a nu te prinde anul nou cu ele. Dar eu ce fac cu rata la bancă!? Că nu am cum să o lichidez doar dacă am să câştig la loto reportul de sărbători, dar chiar şi aşa aş încasa banii în noul an şi nu se pune! Deci stupidă, se taie!
2. În prima zi din an să îţi treacă pragul un bărbat prima dată! Misoghină!
3. Să ai bani în buzunar, dar nu monezi! Şi dacă nu ai ce bani să ai în buzunar ce faci? Te împrumuţi la cineva dar cu asta ar însemna să intrăm în noul an cu datorii şi contravine primei superstiţii!
4. Să porţi ceva roşu! Hmmm asta îmi place dar nu eu să fiu ăla care poartă! Şi nevasta ştie că asta e o superstiţie pe care o accept şi a făcut rost de ceva roşu să poarte în noaptea dintre ani, şosete, dar eu nu asta aveam în minte.
5. Să îţi săruţi partenerul sub vâsc! Luată de la prietenii noştri de peste ocean a prins destul de bine la publicul român şi chiar şi la cel romm care cu mic cu mare şi-au deschis mini businessuri de comercializat crenguţe din pomişorul aducător de prosperitate!

Eu cam atât am avut de spus şi nu inchei acest posibil ultim articol, din anul acesta de care sunt foarte mulţumit că se termină, înainte de a vă ura Un an nou plin de realizări şi la cât mai multe articole!

luni, februarie 14

Valentine's day


Şi cu această sărbătoare împrumutată începe perioada cea mai detestată de mine a întregului an! De ce? În primul rând pentru că ziua de 14 februarie dă startul la înşiruitul chiciurilor (sau cum naiba se scrie) pe şosele. A fost o perioada când şi eu eram mare amator de cichiuri în perioada asta a anului dar bine că mi-a trecut.
Însă nu despre asta am vrut să vorbesc în postul de azi. Răsfoind puţin internetul, nu de alta dar este mai comod şi mai distractiv decât o carte :) am aflat câte ceva despre acest Sfânt Valentin.

"Legenda spune că a fost un preot din timpul împăratului roman Claudius al II-lea care a refuzat să se supună unei legi date de acesta şi anume interdicţia tinerilor de a se căsători în ideea că acest lucru va spori numărul soldaţilor. Sfântul Valentin căsătorea în secret tineri, a fost prins şi întemniţat."

"Altă legendă mai puţin cunoscută spune că Sfântul Valentin ca şi creştin persecutat, impresionând pe  împăratul mai sus numit, Claudius al II-lea, a fost interogat chiar de către acesta. Împăratul ia promis că dacă adoptă religia păgână, romană îi cruţă viaţa. Valentin a refuzat încercând chiar să îl convertească pe împărat la creştinism. Âsta s-a supărat şi la mierlit. Tot în această legendă se spune că Sf. Valentin ar fi vindecat pe fiica oarba a unui temnicer."

Noapte bună şi happy valentines day!

vineri, octombrie 29

jack-o'-lantern


Dovleacul scobit, jack-o'-lantern sau "Lanterna lui jack" este o mare atracţie în ziua de Halloween. Chiar dacă nu sunt un fan foarte mare al acestei sărbători împrumutate îmi face plăcere să scobesc un dovleac cu care să îngrozesc vecinii care se întorc noaptea de la servici.
Ce ne trebuie pentru aceasta lucrare? În primul rând un dovleac (să sperăm că mai găsesc pe la ţară), un cuţit (copii să roage un părinte sau pe cineva mai mare să îi ajute la utilizarea lui), o lingură, o lumânare şu un cutter. Dar pentru a realiza adevărate opere de artă din scobitul dovlecilor vă arăt nişte şabloane care uşurează munca un pic.







După cum spun şi indicaţiile în engleză, se decupează în dovleac zona gri şi se păstrează zona albă.
Acum spor la lucru şi promit să revin într-un post viitor cu un exemplu de manufacturare a unui dovleac.
Alte şabloane puteţi descărca de aici sau de aici.

[UPDATE] Nu am gasit dovleac, exemplul mai aşteaptă până la anu când poate o să mă pregătesc din timp!

miercuri, decembrie 23

Colindeţele

Astăzi sunt colindeţele şi mai pe seară vin copii pe la uşi să ne colinde şi să răspândească vestea naşterii Domnului. Noi îi răsplătim cu biscuiţi şi covrigi.

În ultimii ani cu toate că m-am pregătit de această zi cu biscuiţi, covrigi, eugenii etc. nu am avut parte de colindători. Poate că interesul copiilor de azi este tot mai scăzut pentru tradiţii, sau poate că biscuiţii şi covrigii nu sunt o tentaţie aşa de mare pentru ei! 

Şi dacă tot nu avem colindători hai să ne delectăm cu nişte colinde:



02 - Florile Dalbe



- Inchinarea Pastorilor



- La Vifleem Colo


duminică, decembrie 20

Cadouri de Moş Crăciun...

Avem mai puţin de o săptămână la dispoziţie pentru a ne gândi (dacă nu am făcut-o încă) la cadourile de la Moş. Mie personal întotdeauna mi-a plăcut Crăciunul într-un mod special. Când eram mai mic îmi plăcea Crăciunul datorită cadourilor, acum însă îmi place datorită atmosferei care o împrăştie. Din punct de vedere al cadourilor materiale nu cred să fi primit vreodată ceva ce mi-am dorit cu adevărat (dacă citeşte nevastă-mea asta mă distruge), iar din puctul celor spirituale să zicem că am primit chiar dacă nu am primit exact în ziua de Crăciun. 

Revenind la cadourile materiale anul acesta nu î-mi doresc nimic de al Moş Crăciun şi dacă stau să ma gândesc nici anul trecut nu mi-am dorit nimic, dar dragă Moşule la anul să te pregăteşti că nu mai scapi aşa uşor. Ei bine dacă totuşi o să găsesc ceva sub brad în dimineaţa de Crăciun să nu vă imaginaţi că o să refuz.

Vă urez ca săptămâna asta să treacă repede şi în dimineaţa de Crăciun să găsiţi sub brad exact ce vă doreaţi! Noapte buna!

luni, noiembrie 30

1 Decembrie

A început oficial iarna şi odată cu ea şi luna cu cele mai frumoase sărbători din tot anul.  Dar să nu uităm că ziua de azi mai are o însemnătate pentru noi românii şi anume este ZIUA NAŢIONALĂ A ROMANIEI.  

La 1 decembrie 1918, Adunarea Naţională de la Alba Iulia, a adoptat o Rezoluţiune care consfinţeşte unirea tuturor românilor din Transilvania şi întreg Banatul (cuprins între râurile Mureş, Tisa şi Dunăre) cu România.

1 decembrie este Ziua Naţională a României, potrivit Constituţiei din 2003, articolul 12, alineatul 2. Această zi a fost adoptată anterior, prin Legea nr. 10 din 31 iulie 1990, promulgată de preşedintele Ion Iliescu şi publicată în Monitorul Oficial nr. 95 din 1 august 1990, fiind o sărbătoare publică a României.