Se afișează postările cu eticheta Curios. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Curios. Afișați toate postările

marți, august 2

OZN pe fundul marii Baltice

O echipă de cercetători în timp ce scanau cu un sonar fundul golfului Bothnia de la marea Baltică au descoperit la 100 de metri adâncime o ciudată formă discoidală dare aduce destul de mult cu un UFO/OZN din filmele SF. Ca mai toate ciudăţeniile, normal, fotografia este destul de neclară şi până la urmă ar putea fi orice, de la o formaţiune naturală până la un monumet gen Stonehenge. Şi cum echipa de cercetători se pare că nu are bani pentru investigaţii amănunţite misterul foarte posibil că va rămâne nedezlegat.

duminică, ianuarie 23

La steaua



La steaua care-a răsărit
E-o cale-atât de lungă,
Că mii de ani i-au trebuit
Luminii să ne-ajungă.

Poate de mult s-a stins în drum
În depărtări albastre,
Iar raza ei abia acum
Luci vederii noastre.


Nu, nu vreau să scriu un articol despre literatură, poate că cel mai bine ar fi fost să încep cu "spaţiul ultima frontieră..." dar am preferat de data asta, cu toate că sunt fan Star Trek, să îl recit pe Eminescu în introducere.

Vroiam de fapt să vorbim puţin despre al doilea Soare care conform unui cercetător australian, Brad Carter, de la University of Southern Queensland, va apărea în cursul acestui an datorită exploziei unei super nove numită Betelgeuse (un nume mai idiot nici că puteau să îi găsească). Această stea se pare că este pe undeva prin constelaţia Orion la circa 640 de ani lumină de noi.

Uite steaua, nu e steaua...

Bun. Păi dacă un an lumină înseamnă distanţa pe care o parcurge lumina într-un an atunci deducem: dacă un omuleţ verde din sistemul solar al stelei Betelgeuse ne face o fotografie cu blitz, noi o să trebuiască să zămbim timp de 640 de ani, pentru că tocmai după această perioadă o să vedem lumina blitz-ului. 
Prin analogie dacă steaua exlodează, după cum s-a scris în presa de la noi, anul ăsta, eu o să văd doi Sori ca şi cum aş fi pe Tatooine la venerabila vârstă de 640 de ani. Ca să văd al doilea soare anul acesta înseamnă că steaua a exlodat acum 640 de ani şi tocmai acum văd rezultatele.
Oricum, articolele de la noi sunt ambigue. Cu toatea astea având în vedere că mai toate tehnicile de observare a spaţiului cosmic folosite de umila specie umană folosesc o formă de radiaţie electromagnetică a cărei viteză este aproximativ egală cu viteza luminii înclin să cred că o să ne uităm la un eveniment care a avut loc acum peste juma de secol.

Acum sau în următorul milion de ani, până la curiosul eveniment vă urez "Live long and prosper !".

miercuri, octombrie 20

Un artist mortal

Luke Jerram este un artist mai puţin obişnuit. De ce? Pai el este un fel de sculptor, dacă îi pot spune aşa, care foloseşte drept modele nimic altceva decât viruşi şi bacterii periculoase. Cum face asta? Ei bine cu ajutorul virusologului Andrew Davidson de la Universitatea din Bristol sticlarilor Kim George, Brian Jones şi Norman Veitch alături de o tonă de fotografii ale microorganismelor realizate cu un microscop electronic de înaltă definiţie.
Lucrările lui sunt absolut fenomenale!

 HIV
 VARIOLA
 H1N1
 E. COLI


 SARS

duminică, octombrie 10

Sinucidere cu o pocnitoare!

Un adolescent de 18 ani din Rusia a încercat să se sinucidă printr-o modalitate mai puţin obişnuită, şi-a băgat o pocnitoare aprinsă în gură .
Azat G. de 18 ani din oraşul Ufa/Rusia s-a certat cu părinţii pentru faptul că avea absenţe nemotivate la şcoală. Acesta s-a închis în toaletă unde şi-a pus pocnitoarea aprinsă în gură. După câteva momente părinţii au auzit un zgomot asurzitor din baie şi l-au găsit pe acesta într-o baie de sânge. Adolescentul a fost transportat de urgenţă la spital cu răni serioase la faţă şi la gură.
Operaţia a durat şase ore şi după o lungă perioadă de recuperare acesta a fost externat. Dar din păcate nu poate comunica decât prin bileţele!

Coeficientul de inteligenţă al unor personaje celebre...


Stephen Hawking - IQ 160


Steve Martin - IQ 132


Sharon Stone - IQ 154


Shakira - IQ 140


Ronald Reagan - IQ 105


Quentin Tarantino - IQ 160


Nicole Kidman - IQ 132


Madonna - IQ 140


Jodie Foster - IQ 132


JFK - IQ 119


James Woods - IQ 180


Hillary Clinton - IQ 140


George W. Bush - IQ 125


George H.W. Bush - IQ 96


Dolph Lundgren - IQ 160


Bill Gates - IQ 160


Bill Clinton - IQ 137


Arnold Schwarzenegger - IQ 135


Richard Nixon - IQ 143


sâmbătă, octombrie 2

Legi ciudate cu privire la sex!

1. În Guam sunt bărbaţi care călătoresc ţara în lung şi lat pentru a deflora fecioarele! De ce? Pentru că în Guam legea interzice fetelor virgine să se căsătorească.

2. În Liban bărbaţilor le este permis prin lege să întreţină raporturi sexuale cu animale, dar anumalul trebuie sa fie femelă. Dacă animalul este mascul pedeapsa este moartea.

3. În Bahraim bărbaţilor le este interzis să privească organele genitale ale unei femei. Ginecologii bărbaţi pot consulta pacientele folosind o oglindă.

4. În Hong Kong soţia trădată de soţul adulter poate, prin lege, să îl ucidă dar doar cu mâinile goale. Pe amanta acestuia poate să o ucidă prin orice metodă.

5. În Santa Cruz, Bolivia este interzis pentru un bărbat să facă sex cu o femeie şi fiica sa în acelaşi timp.

6. Cali, Columbia - Mama fetei trebuie să fie martoră, adică în aceeaşi cameră, atunci când fata are primul contact sexual cu soţul său.

7. Sexul fără prezervativ este interzis în Nevada.

8. Musulmanilor le este interzis să privească organele genitale ale unui cadavru. Lucrătorii de la pompe funebre acoperă zona genitală cu o cărămidă sau o bucată de lemn când transportă cadavrul.

9. Pedeapsa pentru masturbare în Indonezia este decapitarea. (Mă întreb la care dintre capete se referă)

10. În Alexandria, Minnesota bărbaţilor le este interzis să facă dragoste cu soţia dacă le miroase gura a usturoi, ceapă sau peşte. Dacă soţia face plângere aceştia sunt obligaţi să se spele pe dinţi.

Alte legi ciudate cu privire la sex puteţi citi aici.

joi, septembrie 30

Credeaţi că?


1. Albert Einstein avea note proaste la şcoală
Multi cred ca Albert Einstein nu se descurca prea bine in scoala generala. De fapt nu este asa, chiar se descurca bine, mai ales la stiinţele exacte.


2. Napoleon era scund
Ba nu era deloc. Avea inalţimea de 165 cm care era media secolelor 18/19.


3. Şoarecilor le place brânza
Se pare că nu. Ei preferă alimentele foarte bogate în zahăr aşa că în cursă mai bine puneţi o ciocolată decât o bucată de brânză.

4. Thomas Edison a inventat becul cu incandescenţă
Nici asta nu este adevărat, britanicul Joseph Swan a avut primul ideea becului.

5. Atunci când scoatem dopul la cada plină cu apă, aceasta formează o spirală care se roteşte. Se crede că direcţia de rotaţie este diferită de la o emisferă la alta.
Nop, se pare că nu!

6. Oamenii au evoluat din maimuţe
Darwin nu a spus asta niciodată. A spus că atât oamenii cât şi maimuţele au avut un strămoş comun, dar acesta nu a fost obligatoriu o maimuţă aşa cum o ştim noi azi.

7. Căştile vikingilor aveau coarne
Vikingii nu aveau căşti cu coarne. Ei foloseau coarnele pentru a bea din ele şi se pare că erau îngropaţi cu ele. Când osemintele primilor vikingi au fost dezgropate în epoca victoriană s-a crezut că acele coarne împodobeau căştile pentru a fi mai fioroşi în luptă.

luni, septembrie 27

Gena prostiei...


Cică nişte cercetători americani au descoperit o gena a prostiei pe care s-au şi grăbit să o denumească gena Homer Simpson personajul unui celebru serial de animaţie care se ştie că era cam sărac cu duhul.
Dacă am înţeles eu bine articolul pe care l-am citit despre această genă se pare că existenţa ei ne face mai, cum să spun eu, neîndemânatici.
Normal că toate experimentele au fost făcute pe şoareci unde s-a observat că cei la care s-a dezactivat această genă au devenit mai destoinici în rezolvarea enigmei labirintului.

Acum mă gândesc eu aşa ca prostu', ce rost are o astfel de genă? Părerea mea proprie şi personală este că rolul genei în cauză este cu totul altul şi faptul că ne face mai puţin descurcăreţi este doar un efect advers.
Voi ce părere aveţi?

luni, septembrie 20

10 lucruri interesante despre câini!


Câinii şi oamenii trăiesc alături de aproximativ 15.000 de ani, aşa că probabil credeţi că îi cunoaştem destul de bine. Adevărul este că mai avem multe de învăţat despre ei. Iată câteva lucruri pe care poate nu le ştiaţi despre prietenii noştri pufoşi.

10. Câinii fac bolile noastre

Oamenii şi câinii nu sunt chiar atât de diferiţi, cel puţin în ceea ce priveşte boala. Aproximativ 6 milioane de câini sunt diagnosticaţi cu cancer, în fiecare an, şi cu alte boli umane. Partea bună este că dacă se găsesc medicamente pentru oameni, îi salvăm şi pe cătei.

9. Câinii ne pot mirosi bolile

Dacă ai cancer, diabet sau epilepsie, câinele tău este primul care află. Studiile au arătat că prietenii noştri pot fi dresaţi să adulmece cancerul de plămâni, de sâni, de piele, de vezică urinară şi de prostată. Cercetătorii spun că animalele au un nas atât de fin, încât simt celulele bolnave sau schimbările de zahăr din sânge şi îi pot alerta pe stăpânii lor din timp.

Cel mai ciudat este însă că ei pot prezice crizele de epilepsie cu până la 45 de minute înainte să înceapă.

8. Câinii sunt la fel de inteligenţi ca un copil de 2 ani

Câinii din rasa border collie sunt cei mai inteligenţi, fiind capabili să înţeleagă până la 200 de cuvinte. Pudelii, ciobăneştii germani, golden retrieverii şi dobermanii sunt şi ei extrem de deştepţi, precum şi labradorul.

Mai înceţi la minte sunt câinii de vânătoare, bulldogii şi beagles, care îşi folosesc mai mult simţurile decât creierul.

7. Câinii vă pot îmbolnăvi

Gura câinilor nu este mai curată decât cea a oamenilor, după cum se spune prin popor. Câinii chiar poartă patogeni care ne pot îmbolnăvi. Turbarea, o boală neurologică fatală, este cea mai cunoscută, deşi vaccinul poate împiedica împrăştierea. Mai există şi un vierme parazitar care poate fi luat doar prin mângâierea animalului. Aşa că este important să vă spălaţi mâinile înainte să mâncaţi, după ce aţi mângâiat un câine.

6. Câinii sunt invidioşi

Ei îşi dau seama când nu sunt trataţi egal cu alţii. Un studiu din 2008 a descoperit că patrupedele devin nervoase atunci când văd că alţi câini sunt recompensaţi pentru o faptă bună şi ei, nu.

Gelozia câinilor nu este însă aşa de mare ca a oamenilor. Ei nu se supără dacă unul primeşte un cârnat şi el primeşte doar pâine sau dacă un câine primeşte mâncare copioasă chiar dacă nu face nimic şi el primeşte câteva recompense pentru diverse acţiuni făcute.

5. Privirea vinovată nu este întodeauna vinovată

Garajul este devastat, iar cuţu are o privire tare vinovată. Cercetătorii au descoperit însă că privirea câinilor nu spune că ei se simt responsabili pentru prostiile făcute, ci doar răspund la comportamentul oamenilor. Când stăpânii îşi ceartă animalele pentru o anumită prostie, câinii vor avea privirea vinovată chiar dacă nu au făcut nimic.

4. Câinii calmi trăiesc mai mult

Dar şi câinii care mănâncă sănătos trăiesc mai mult. Căţeii liniştiţi şi ascultători au o viaţa mai lungă, potrivit unui studiu din iunie 2010. Cercetătorii au descoperit că animalele agresive, îndrăzneţe trăiesc mai intens şi mor mai repede.

3. Câinii au rasele cele mai diverse

De la basseţii cu fălcuţe lăsate, la chihuahua, la blănoşi şi la pieloşi, câinii au o diversitate uimitoare a raselor.

2. Strămoşii lui Chihuahua vin din Orientul Mijlociu

…şi nu din Mexic. Chihuahua, terrierii şi alţi câini mici împart o genă cu lupii gri din Orientul Mijlociu, indicând că rasele mici au fost domesticite acolo.

1. Câinii ne aduc mai mulţi prieteni

Pe vremuri, câinii erau folosiţi pentru diverse munci, acum ei sunt animale de companie, prietenii noştri cei mai buni. În plus, ei ne aduc mai mulţi prieteni umani. Un studiu din 2000 arată că plimbarea unui câine triplează numărul interacţiunilor unei persoane.

Sursa: klubro.ro

marți, august 31

Alb şi Negru

duminică, noiembrie 29

Cola, efectele sale nocive!



Bună dimineaţa vă zic la toţi, m-am aşezat în faţa calculatorului nu cu o ceaşcă de cafea ci cu un pahar de cola. Aşa se face că din toate băuturile din lume mie îmi plac cele carbogazoase, iar din cele carbogazoase cel mai mult îmi place cola. Fie că este coca - cola sau pepsi nu refuz niciodată. Dar tot navigând pe web am dat de nişte articole care înfăţişează efectele mai puţin bune, ca să nu spun nocive ale băuturii. Am selectat de prin ele şi vă prezint şi vouă ce efecte neplăcute are băutura în cauză. 

Să presupunem că tocmai am băut un litru de cola, uitaţi ce se întâmplă în primele minute după ce am ingerat licoarea:

  1. În primele 10 minute: Tocmai am introdus în organism echivalentul a 10 linguriţe de zahăr. Nu vă vine să vomitaţi pentru că dulceaţa zahărului este tăiată de acidul fosforic.
  2. 20 minute: nivelul zahărului din sânge creşte brusc cauzând un flux de insulină. Ficatul răspunde la asta transformând o mare cantitate de zahăr găsit în sânge (şi este destul în momentul ăsta) în grăsime.
  3. 40 minute: absorbţia cafeinei este completă. Aceasta duce la dilatarea pupilelor şi creşterea presiunii sanguine.
  4. 45 minute: corpul dumneavoastră creşte nivelul de dopamină stimulând centrii plăcerii din creier (cică aşa ar cam funcţiona şi heroina).
  5. 60 minute: acidul fosforic împiedică absorbţia calciului, magneziului şi zincului . Totodată nivelul mare de zahăr şi îndulcitorii artificiali duc la eliminarea calciului prin urină. Tot acum se face simţit efectul diuretic al cafeinei, adică trebuie să mergeţi la pipi. În momentul ăsta calciul, magneziul şi zincul care se indreptau spre oasele tale, merg la toaletă.

Concluzionând, efectul negativ al băuturii este dat de combinaţia zahăr, cafeină, acid fosforic, substanţe care se găsesc în multe alte sucuri nu numai în cola. Studiile au arătat că un consum mare de astfel de băuturi poate duce la obezitate, diabet, carii, osteoporoză, boli de inimă şi deficienţe nutritive.

Şi acum să vedem ce intrebuinţări mai puţin convenţionale are cola:

  • obiectele cromate pot fi curăţate cu cola;
  • cică şi calcarul se îndepărtează foarte bine;
  • dacă vrem să slăbim un şurub ruginit se aplică cola peste el apoi aşteptăm câteva minute;
  • bornele oxidate de la acumulatorul auto se curăţă deasemenea cu cola, lucru verificat de mine;
  • curăţirea grăsimii de pe haine sau a urmelor de insecte de pe parbriz;
  • prietenii noştri americanii îndepărtează sângele de pe crosabil în urma unui accident rutier cu faimoasa băutură.

Sunt convins că nu este adevărat în totalitate ce se spune mai sus dar chiar şi aşa după ce am scris articolul mi-am propus să micşorez doza de cola.

vineri, noiembrie 27

Cel mai înalt fotomodel !?

O australiancă de 30 de ani este cel mai înalt fotomodel din lume, măsurând 2 metri şi 5 centimetri. Fotomodelul Amazon Eve a fost rugată să pozeze alături de un alt fotomodel de numai 1,65 m, şi culmea mai purta şi tocuri.