Adio Malina Olinescu!
Doar atat, nu am fost niciodata bun la a spune "adio!", dar cine e?
Se afișează postările cu eticheta Diverse. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Diverse. Afișați toate postările
sâmbătă, decembrie 17
joi, septembrie 29
Se pare ca vom zbura pana la urma in spatiu!
Publicat de
Catalin
La 26 septembrie 2011 ARCA (Asociatia Romana pentru Cosmonautica si Aeronautica) a trecut cu bine de Misiunea 6, în care a fost testat sistemul de recuperare a cabinei avionului supersonic IAR-111. Pentru cei care nu sunt familiarizaţi cu activitatea ARCA, avionul IAR-111 va fi folosit ca "rampă de lansare" pentru racheta HAAS în competiţia Google Lunar X Prize. Pentru mai multe detalii despre activitatea ARCA puteţi vizita site-ul organizaţiei la www.arcaspace.com.
Misiunea 6 a presupus ridicarea cabinei cu ajutorul unui elicopter la înălţimea de 700 de metri unde cabina a fost lăsată să cadă, cădere atenuată de paraşuta din dotarea cabinei. Acest sistem va fi folosit doar pentru cazuri de urgenţă în care sunt probleme cu avionul şi acesta nu mai poate ajunge în condiţii de siguranţă la suprafaţa mării.
Pentru a fi la curent cu activitatea ARCA puteţi urmării site-urile:
www.arcaspace.com - site-ul oficial al asociaţiei
www.arcatv.com - clipuri video cu activitatea ARCA
https://www.arcaspace.com/forum/ - forumul ARCA
Misiunea 6 a presupus ridicarea cabinei cu ajutorul unui elicopter la înălţimea de 700 de metri unde cabina a fost lăsată să cadă, cădere atenuată de paraşuta din dotarea cabinei. Acest sistem va fi folosit doar pentru cazuri de urgenţă în care sunt probleme cu avionul şi acesta nu mai poate ajunge în condiţii de siguranţă la suprafaţa mării.
Pentru a fi la curent cu activitatea ARCA puteţi urmării site-urile:
www.arcaspace.com - site-ul oficial al asociaţiei
www.arcatv.com - clipuri video cu activitatea ARCA
https://www.arcaspace.com/forum/ - forumul ARCA
Etichete:
Diverse
joi, august 4
Românii personaje de desen animat
Publicat de
Catalin
Pentru a nu fi păcăliţi şi anul acesta de şarlatani la loteria vizelor guvernul USA a comandat un desen animat de unde românii ar trebui să înţeleagă ce nu trebuie să facă pentru a nu cădea în capcanele hoţilor. Scenariul desenului animat are la bază povestea "Ursul păcălit de vulpe".
Părerea mea este că un mod de instruire mai neinspirat nici că puteau să aleagă! În rest nu mai comentez nimic pentru că nu vreau să scriu un post caustic, comentaţi voi!
Părerea mea este că un mod de instruire mai neinspirat nici că puteau să aleagă! În rest nu mai comentez nimic pentru că nu vreau să scriu un post caustic, comentaţi voi!
Etichete:
Diverse
sâmbătă, iulie 16
Rinichi contra IPad
Publicat de
Catalin
Un băieţaş de 17 ani din China, Zheng parcă îl chema a făcut o tranzacţie mai puţin obişnuită, contra sumei de 3000 de dolari cu care vroia să îşi cumpere un IPad şi-a vândut pe piaţa neagră un rinichi.
Ştiam eu că despre chinezi că sunt un pic duşi cu pluta, ba că mănâncă maidanezi, ba că stau cu zilele în cafenele internet pentru jocuri dar asta le cam întrece pe toate.
Şi eu sunt nebun după gadgeturi şi aş face unele sacrificii pentru a-mi cumpăra unul, dar nu aş da integritatea corporală pentru aşa ceva. Un rinichi probabil că dacă ar fi nevoie l-aş ceda la nevastă, copil, rudă sau chiar la un necunoscut dar nu l-aş oferi pentru un fier.
Parcă îl şi aud pe ăla care la aburit pe copil: "Nu ai ce face frate cu doi rinichi! Unul e suficient! Ce trebuie să te pişi aşa cu jet, merge şi cu picătura! Ce trebuie să alergi, să joci fotbal, tu te poţi juca Fifa la computer, sau la IPad!"
Etichete:
Diverse
duminică, martie 27
weirdpicturearchive
Publicat de
Catalin
Pentru cei tari de inimă interesaţi de ciudăţenii www.weirdpicturearchive.com este un site care colecţionează unele dintre cele mai ciudate poze văzute vreodată. Cele mai şocante sunt fotografii ale unor boli. Aici avem degete infectate cu viermi, degerături, membre amputate şi cred că v-am îngrozit destul. Şi ca groaza să fie şi mai mare avem şi nişte poze de la autopsia unor extratereştri. False sau adevărate şi acelea poat provoca un şoc destul de tare celor slabi de îngeri.
Dacă vă întrebaţi, nu, nu fac reclamă site-ului, doar l-am văzut şi am simţit nevoia să povestesc cuiva despre el!
Dacă vă întrebaţi, nu, nu fac reclamă site-ului, doar l-am văzut şi am simţit nevoia să povestesc cuiva despre el!
Etichete:
Diverse
miercuri, ianuarie 5
Chestionar
Publicat de
Catalin
Am primit o leapşă de la o colegă bloggeriţă şi anume de la Alice şi frumos este să mă conformez aşa că uite ce am răspuns eu:
SUNT: pesimist
AŞ VREA: să am un talent eu ştiu ceva orice acolo să cânt la mandolină, la frunză să ştiu să desenez nuduri
PĂSTREZ: mult prea multe vechituri de care m-am ataşat prosteşte
MI-AŞ FI DORIT: să mă facă mama un Brad Pitt
NU ÎMI PLACE: să primesc de ziua mea pulover sau pijamale
MĂ TEM: şi de umbra mea
AUD: doar ce vreau
ÎMI PARE RĂU: că nu trăiesc clipa
ÎMI PLACE: berea
NU SUNT: un Brad Pitt
DANSEZ: nu mulţumesc
CÂNT: ca un elefant în călduri
NICIODATĂ: nu am câştigat la LOTO
RAR: se întâmplă să fiu mulţumit
PLÂNG: Doamne fereşte, sper să nu
SUNT CONFUZ: când în stomăcelul unei fetiţe de un anişor poate să intre o portocală mare dar două linguri de supă nu
AM NEVOIE: de curaj
AR FI TREBUIT: să plec când am avut ocazia
AŞ PUTEA: să fac multe
Gata am terminat! Nu vreau să vă imaginaţi că am dat răspunsurile astea la mişto, ele chiar mă reprezintă. Acum leapşa merge la Cony.
Noapte bună!
SUNT: pesimist
AŞ VREA: să am un talent eu ştiu ceva orice acolo să cânt la mandolină, la frunză să ştiu să desenez nuduri
PĂSTREZ: mult prea multe vechituri de care m-am ataşat prosteşte
MI-AŞ FI DORIT: să mă facă mama un Brad Pitt
NU ÎMI PLACE: să primesc de ziua mea pulover sau pijamale
MĂ TEM: şi de umbra mea
AUD: doar ce vreau
ÎMI PARE RĂU: că nu trăiesc clipa
ÎMI PLACE: berea
NU SUNT: un Brad Pitt
DANSEZ: nu mulţumesc
CÂNT: ca un elefant în călduri
NICIODATĂ: nu am câştigat la LOTO
RAR: se întâmplă să fiu mulţumit
PLÂNG: Doamne fereşte, sper să nu
SUNT CONFUZ: când în stomăcelul unei fetiţe de un anişor poate să intre o portocală mare dar două linguri de supă nu
AM NEVOIE: de curaj
AR FI TREBUIT: să plec când am avut ocazia
AŞ PUTEA: să fac multe
Gata am terminat! Nu vreau să vă imaginaţi că am dat răspunsurile astea la mişto, ele chiar mă reprezintă. Acum leapşa merge la Cony.
Noapte bună!
Etichete:
Diverse
luni, noiembrie 29
Cum să economisim bani !?
Publicat de
Catalin
Este o întrebare pusă de prea multe ori şi de prea mulţi dintre noi în aceste vremuri de criză! Sunt convins că sunt pe internet şi în reviste sute de articole care ne învaţă cum şi ce dar vreau să îmi încerc şi eu norocul cu articolul meu aşa că dacă nu aveţi ce face şi aţi hotărât să îl citiţi atunci sper să vă fie de folos.
Prima acţiune pe care ar trebui să o luăm atunci când ne propunem să micşorăm cheltuielile sau să strângem ceva bani este să ţinem socoteala. Da, exact, luaţi un carneţel, o agendă, excel-ul etc. şi notaţi toate chetuielile pe care le faceţi. În felul acesta după o lună de notat puteţi spune unde este nevoie să faceţi economie.
Uitaţi ce concluzii am tras eu după ce am notat cheltuielile într-o lună:
1. Benzina - mergeţi mai mult pe jos, nu scoateţi maşina pentru distanţe mici mai ales acum că se răceşte vremea şi va consuma mai mult pe distanţe mici pănă se încălzelşte motorul. Dacă totuşi trebuie să folosiţi maşina alegeţi un stil de condus econom. (O să vorbim despre asta într-un post viitor.)
2. Curentul electric - Nu lăsaţi luminile, televizorul, calculatorul pornite inutil. Mai faceţi o pauză de la computer şi citiţi o carte, ieşiţi afară la o plimbare. Decongelaţi frigiderul ori de câte ori este nevoie. Stratul de gheaţă depozitat pe pereţii frigiderului împiedică răcirea eficientă a alimentelor şi duce la consum de energie crescut.
3. Gaze - Dacă aveţi centrală de apartament pe gaz reduceţi temperatura din cameră cu două grade. Noaptea puteţi să alegeţi o temperatură chiar mai mică, puneţi o plapumă mai groasă sau mai multe pături.
4. Telefonie - Alegeţi un abonament mai ieftin cu mai puţine minute incluse. Nu staţi de bârfă la telefon, spuneţi ce aveţi de spus şi gata. O convorbire în medie nu ar trebui să depăşească 3 - 5 minute. Dacă sunteţi vecini atunci mergeţi şi comunicaţii personal.
4. Distracţii - Ieşiţi mai puţin în oraş, citiţi mai mult. O ieşire în oraş nu înseamnă neaparat cheltuit bani, vă puteţi plimba şi depăna amintiri sau ştiţi voi mai bine ca mine.
5. Fast food - Nu mai cumpăraţi fast food, în pauza de masă fie că sunteţi la servici sau la şcoală luaţi-vă un pacheţel de acasă.
6. Băuturi răcoritoare - Un ceai este cu mult mai bun decât un pahar de cola şi mai ieftin! Nu ştiaţi? Încercaţi!
Şi lista ar putea continua, dar vă las pe voi să veniţi cu alte idei!
Etichete:
Diverse
miercuri, octombrie 20
luni, octombrie 18
BMW cu vedere pe timp de noapte
Publicat de
Catalin
Cei de la BMW au dotat noua limuzină din seria 7 cu câteva gadgeturi demne de filmele cu James Bond. Dar cea mai tare dintre toate este vederea pe timp de noapte cu funcţie de detectare a pietonilor. Dispozitivul a fost construit de firma Suedeză, Autoliv Electronics. Să tot conduci noaptea, mai ales la volanul unui sedan de la BMW şi din seria 7.
Mă întreb dacă pentru Oltcit or avea!?
Mă întreb dacă pentru Oltcit or avea!?
Etichete:
Diverse
duminică, octombrie 10
joi, septembrie 30
La Hong Kong...
Publicat de
Catalin
Poliţiştii din Hong Kong au arestat patru prostituate. După percheziţie au aflat cu stupoare că cele patru prostituate nu erau femei.






Etichete:
Diverse
luni, septembrie 13
Fuck,... a început şcoala!
Publicat de
Catalin

Mda chiar aşa. Cred că cea mai tristă zi din viaţa mea de şcoler a fost ziua când am început şcoala. De ce? Ei bine motive întemeiate nu aveam. Ce motiv întemeiat putea să aibă un puţică de şase ani. Pur şi simplu nu îmi plăcea! Nu îmi plăceau bâncile şi faptul că trebuia să stăm nemişcaţi în ele, ghiozdanele în spate, mirosul coperţilor de plastic care apropo şi acum îl mai simt în perioada asta. Dar cel mai mult îmi amintesc că detestam temele pentru acasă.
Dar să lăsăm amintirile şi să revenim în cotidian. Hmmm, se pare că şi Daniela Crudu, animatoarea, că prezentatoare nu pot să îi spun, de la Antena 1 a început şcoala îmbrăcată nici mai mult nici mai puţin decât într-o uniformă chic de şcolăriţă. Uniforma a fost puţin tunată cu o vedere mai adâncă în perspectivă.
Şi acum închei dar nu înainte de a vă spune un banc legat de teme:
La şcoală profesoara întreabă:
- Copii ce ne dă găina?
- Ouă! răspund copii.
- Dar porcul?
- Carne, şorici! răspunde clasa.
- Dar vaca?
- Teme pentru acasă! spune Bulă din ultima bancă.
Etichete:
Diverse
duminică, septembrie 12
Cum sa faci bani din blogging...!?
Publicat de
Catalin
Se poate face bani din blogging? Unii spun că da. Cum? Cică simplu! În primul rând trebuie să îţi faci un blog, normal. Apoi trebuie să scrii lucruri interesante în el şi tocmai la urmă pui reclame pe el! Problema vine la partea cu trebuie sa scrii constant şi interesant pentru că pentru mine partea asta nu merge deloc. Eu nu pot să îmi explic ce scriu ăia care fac bani pe blogul lor aşa de interesant de face lumea să tot vină că la mine când intră unul şi dacă mai şi face click pe un adsense e zi de sărbătoare.
Ei, experţii în ale blogging-ului, spun că ori faci un blog pentru toată lumea unde scrii verzi şi uscate pentru toate categoriile de vizitatori de la ăl cu ţâţa-n gură până la ăl cu barba sură ori scrii doar pentru o anumită categorie. Poziţionarea reclamelor deasemenea este foarte importantă, cât şi conţinutul acestora. De exemplu nu poţi pune o reclamă la maşini de cusut pe un blog de IT. Fondul pe care sunt afişate reclamele trebuie să fie cât mai apropiat dacă nu identic cu cel al blogului vostru pentru a păcăli vizitatorul. Adică pe româneşte să nu îşi dea seama ca aia e reclamă, să zică despre ea că face parte din conţinutul blogului.
Unii spun că oricine poate face bani din blogging. Cică oricine se pricepe bine (cel puţin) la ceva şi ar putea scrie despre asta într-un blog. Unu ştie să coasă, alta să facă de mâncare, altcineva să repare tot felul de lucruri şi lista poate continua. Dar poate cineva ca mine care nu se pricepe la nimic, cel puţin la nimic bine, să facă un blog. Poţi scrie despre nimic în blog, crecă nu sau poate că da, dar blogul ar arăta ca ăsta şi ar fi o pierdere de timp.
Ei, experţii în ale blogging-ului, spun că ori faci un blog pentru toată lumea unde scrii verzi şi uscate pentru toate categoriile de vizitatori de la ăl cu ţâţa-n gură până la ăl cu barba sură ori scrii doar pentru o anumită categorie. Poziţionarea reclamelor deasemenea este foarte importantă, cât şi conţinutul acestora. De exemplu nu poţi pune o reclamă la maşini de cusut pe un blog de IT. Fondul pe care sunt afişate reclamele trebuie să fie cât mai apropiat dacă nu identic cu cel al blogului vostru pentru a păcăli vizitatorul. Adică pe româneşte să nu îşi dea seama ca aia e reclamă, să zică despre ea că face parte din conţinutul blogului.
Unii spun că oricine poate face bani din blogging. Cică oricine se pricepe bine (cel puţin) la ceva şi ar putea scrie despre asta într-un blog. Unu ştie să coasă, alta să facă de mâncare, altcineva să repare tot felul de lucruri şi lista poate continua. Dar poate cineva ca mine care nu se pricepe la nimic, cel puţin la nimic bine, să facă un blog. Poţi scrie despre nimic în blog, crecă nu sau poate că da, dar blogul ar arăta ca ăsta şi ar fi o pierdere de timp.
Etichete:
Diverse
joi, septembrie 9
Bumper-i... desenati
Publicat de
Catalin

Nişte tipi din Canada, mai precis din West Vancouver nemulţumiţi de eficienţa bumperilor clasici în încetinirea şoferilor vitezomani le-a dat prin gând următoarea grozăvie: Pe asfalt se desenează un copil care fuge după o minge. Desenul este făcut în aşa fel încât de la vreo 30 de metri apare destul de realist.
Nu contest eficienţa acestor bumperi ai viitorului dar mi se pare o încercare sadică şi nebunească de a obliga şoferii grăbiţi să micşoreze viteza. De ce? Să presupunem ca vine unu cu 80 la oră, sau mai mult, care se grăbeşte ştiu eu unde şi mai vorbeşte şi la telefon. Dintr-o dată vede un copil după minge, ce face el? Dă în frâne, pierde controlul şi iese în decor! Maşina buşită, el rănit sau mai rău atinge şi persoanele de pe trotuar! Şi asta pentru un desen pe asfalt!?
Să nu mai vorbim de efectul băiatului care a strigat lupul!
O incercare destul de asemănătoare a fost şi în Romania noastră scumpă când mai marii noştrii au pus pe marginea străzii nişte miliţieni de carton, nu la figurat ci la propriu. Aşa că eu depăşind o căruţă pe linie continuă cred că vă imaginaţi că mi-a bubuit inima în piept când am văzut cartonul pe marginea străzii!
Sursa articolului original: yahoo.com
Etichete:
Diverse
miercuri, august 25
GameBox
Publicat de
Catalin

GameBox este un site unde poţi câştiga unul dintre tentantele premii! Ca premii ce am vazut eu într-o scurtă ocheadă sunt mp3 player-e, console playstation, laptop-uri, imprimante şi altele. Ce trebuie să faci? Nimic mai simplu, îţi faci un cont, pas în care îţi alegi şi ceea ce vrei să câştigi, ţi se dă un link şi apoi inviţi prieteni să dea click pe acel link. De câte ori cineva dă un click tu câştigi un punct şi tot aşa până faci 1350 de puncte.
Normal că m-am băgat şi eu repejor la un cadou şi anume la o consolă playstation. De ce? Pentru că nu am câştigat nimic în viaţa mea şi ar fi frumos să se întâmple şi întotdeauna mi-am dorit o consola play station dar am fost prea zgârcit să o cumpăr pentru că nu îi vedem utilitatea.
Dacă daţi click pe bannerul de mai sus o să mă ajutaţi să câştig un punct şi dacă îmi lăsaţi link-ul vostru într-un comment vă promit că o să vă întorc favorul.
De, românul tot român!
Etichete:
Diverse
vineri, august 6
Transexuala Lea T imaginea Givenchy's...
Publicat de
Catalin
Transexualul de origine Braziliană Lea T este unul dintre modelele care vor reprezenta imaginea Givenchy's. Născută Leandro Cerezo în Belo Horizonte, Brazilia acum 28 de ani a fost iniţial asistenta personală a directorului de creaţie Riccardo Tisci. Momentan Lea este sub tratament hormonal, necesar înainte de a fi supusă intervenţiei chirurgicale care să o transforme complet în femeie.
Faptul că lea a ales să fie femeie a provocat o ruptură cu familia acesteia, mai ales cu tatăl ei, fostul jucător de fotbal, Toninho Cerezo. Dar după cum singură spune trebuie să aleagă între a fi nefericită pentru totdeauna sau să încerce să fie fericită!
Mai jos sunt câteva imagini ale modelului Lea T.



Faptul că lea a ales să fie femeie a provocat o ruptură cu familia acesteia, mai ales cu tatăl ei, fostul jucător de fotbal, Toninho Cerezo. Dar după cum singură spune trebuie să aleagă între a fi nefericită pentru totdeauna sau să încerce să fie fericită!
Mai jos sunt câteva imagini ale modelului Lea T.



Etichete:
Diverse
luni, martie 22
Cum să scapi de mahmureală !?
Publicat de
Catalin
mda... Iar m-am chefuit aseară poate un pic prea mult şi azi sunt mahmur. Culmea e că la mine nimic nu merge să îndepărteze starea asta de ameţeală. Am încercat în timp tot felul de remedii, de la murături la dresul cu ce am baut ziua anterioară. Am luat aspirină, paracetamol, algocalmin şi tot nimic. Culmea e că azi în microbuz, cu toate că m-am trezit relativ bine, era să îi redecorez haina unui nene care stătea lângă mine. Noroc că am putut să rezist fără să dau la raţe. Şi microbuzistul parcă ştia că sunt mahmur şi voind să î-mi facă în ciudă mergea ca la curse.
Etichete:
Diverse
miercuri, februarie 10
"AVATAR" in realitate
Publicat de
Catalin
Tribul Dongria Kondh din estul Indiei, amenintat de o companie care vrea sa deschida o mina in muntele considerat sacru de membrii tribului, fac apel public la regizorul James Cameon, cerandu-i ajutorul pentru a opri lucrarile dezvoltatorilor, informeaza presa britanica.
Tribul Dongria Kondh considera ca James Cameron va intelege mai bine decat oricine situatia in care se afla dupa ce compania miniera Vedanta a anuntat ca vrea sa deschida o mina de bauxita pe muntele Niyamgiri din statul Orissa, scrie The Guardian, citat de NewsIn.
La fel ca tribul Na'vi din "Avatar", disperat sa-i opreasca pe oamenii care vor sa deschida exploatari miniere pe Pandora, indienii incearca sa anuleze planurile companiei privind exploatarea muntelui la care ei se inchina. Potrivit activistilor, acest proiect va distruge ecosistemul zonei, amenintand viitorul celor 8.000 de membri ai tribului indian.
"La fel cum Na'vi descrie padurea ca reprezentand totul, pentru Dongria Kondh viata si pamantul au fost intotdeauna legate. Povestea fundamentala din
Reprezentantii activistilor considera ca, la fel ca si Na'vi, Dongria Kondh este intr-o situatie de risc, deoarece pamanturile lor vor fi minate de Vedanta Resources, companie care nu se va opri de la nimic pentru a-si atinge scopul. Mina va distruge padurile de care tribul depinde si va distruge vietile a mii de alte persoane din triburi vecine, mai spun activistii.
"Apel la James Cameron. Avatar e fantezie...si realitate. Tribul Dongria Kondh din India se lupa sa-si apere pamantul impotriva companiei miniere hotarate sa le distruga muntele sacru. Va rugam ajutati Dongria", spune tribul indian, intr-un anunt publicat in revista de divertisment Variety.
Etichete:
Diverse
Abonați-vă la:
Postări (Atom)













